Barwniki spożywcze


Skoro już wiemy, czym jest skrót "E", przejdźmy do konkretów, czyli dodatków do żywności, jakimi są BARWNIKI.

Są one chemicznymi dodatkami, nadającymi lub przywracającymi barwę produktom spożywczym.



NATURALNE BARWNIKI

Mogą być pochodzenia roślinnego bądź zwierzęcego. Otrzymuje się je głównie zosurowców roślinnych (liści, kwiatów, korzeni, owoców) i zwierzęcych (tkanka mięśniowa, krew). 


Przyjrzyjmy się im nieco bliżej. 


W pierwszej tabelce zamieściłam barwniki SZCZEGÓLNIE KORZYSTNE dla naszego zdrowia:



Druga tabelka to przegląd barwników bezpiecznych, choć niektóre z nich są problematyczne.  Mogą zatem wpływać niekorzystnie na nasz organizm. 




SYNTETYCZNE BARWNIKI

Wykazują większą intensywność i trwałość zabarwienia w porównaniu do naturalnych barwników. Jednak ich stosowanie w produktach spożywczych stwarza większe zagrożenie dla naszego zdrowia. W większości syntetyczne barwniki są związkami azowymi, czyli takimi, które wykazują działanie rakotwórcze. Pomimo regularnie przeprowadzanych badań, lista barwników dopuszczonych do obrotu, jest skracana.



Widząc te barwniki na opakowaniu, odłóżmy produkt na półkę. Patrząc na powyższą listę , nie ma co ryzykować. Substancje te są szczególnie niezalecane dzieciom. 

Pamiętacie głośną sprawę sprzed kilku lat a propos kolorowych cukierków iolizaków, sprzedawanych w szkolnych sklepikach? Dzieci kupujące słodycze, były nad wyraz nadpobudliwe. Przebadano sklepikową żywność i okazało się, że winne są barwniki, dodawane do słodyczy.



PODSUMOWUJĄC

Kupujmy z głową, czytajmy etykiety i bądźmy świadomi, dokonując wyboru. Nie dajmy się sztuczkom producentów, umieszczających drobnym drukiem to, co dla nas najważniejsze. Ale też nie dajmy się zwariować:) Zjedzenie od czasu do czasu produktu, zawierającego niezbyt zdrowy dodatek, nie zrobi nam wielkiej szkody. 
W miarę możliwości unikajmy produktów z długą listą dodatków do żywności. Im krótszy skład, tym lepiej dla nas. 



Komentarze

Popularne posty