Oznakowanie żywności ekologicznej



Nie lubię marketów. Ale kiedy przyjeżdżam do Polski, z samej ciekawości idę na zakupy do takich właśnie sklepów. I za każdym razem czuję się zaskakiwana, pozytywnie.
Pojawia się coraz więcej alejek czy też półek ze „zdrową” żywnością, mniej przetworzoną, z ekologicznymi certyfikatami:



Szukajcie takich właśnie oznaczeń – wiarygodnych. W zasadzie każdy producent może wymyśleć swój certyfikat, jak widać na obrazku powyżej (fałszywe certyfikaty). Dlatego zawsze czytajcie skład i jak już, sięgajcie po produkty zouznanymi oznaczeniami.

A co one oznaczają?


ROLNICTWO EKOLOGICZNE - Znak przyznawany ekologicznym gospodarstwom, w których produkcja przebiega zgodnie z unijnymi rozporządzeniami i pod nadzorem jednostek certyfikujących. Rolnictwo ekologiczne określa się jako system gospodarowania o zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej. Produkcja ekologiczna powinna łączyć przyjazne środowisku praktyki gospodarowania, wspomagać wysoki stopień różnorodności biologicznej, wykorzystywać naturalne procesy oraz zapewnić odpowiedni dobrostan zwierząt.  Produkt oznaczony tym znakiem musi składać się ze składników, spośród których co najmniej 95% kwalifikuje się jako ekologiczne. Produkty oznaczone tym znakiem pochodzą bezpośrednio od producenta lub są sprzedawane w zamkniętym i zabezpieczonym opakowaniu. Na etykiecie musi również znajdować się:
– nr identyfikacyjny upoważnionej jednostki certyfikującej, który powinien znaleźć się w polu wizualnym unijnego logo produkcji ekologicznej,
– nazwa i adres producenta, przetwórcy lub sprzedawcy – miejsce pochodzenia powinno być umieszczone bezpośrednio poniżej numeru identyfikacyjnego.

EKOLAND - Znak ten występuje na produktach żywnościowych, pochodzących z polskich gospodarstw ekologicznych, a przyznawany jest przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi.
Nadawany jest wyrobom pochodzącym z gospodarstw, których cały cykl produkcyjny był bezpieczny dla środowiska, beż użycia nawozów mineralnych, zoekonomicznym wykorzystaniem zasobów naturalnych.


ZCRE - Znak Certyfikowanego Rolnictwa Ekologicznego występuje na produktach żywnościowych, wytworzonych w produkcji rolnej i przetwórstwach rolno-spożywczych, które prowadzone są zgodnie z europejskimi normami ekologicznymi, czyli bez użycia chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów syntetycznych.


ZIELONE PŁUCA POLSKI - Informuje, że żywność pochodzi z obszaru Zielone Płuca Polski (północno-wschodnia część kraju) oraz wyprodukowana jest w warunkach nie wpływających ujemnie na środowisko przyrodnicze (rozwój przemysłu, utylizacja odpadów, spalanie paliw, powstanie nowych aglomeracji).  


Warto sięgać po produkty tak właśnie oznaczone – mamy wtedy pewność, że są naprawdę ekologiczne, a przy okazji wspieramy polskich producentówJ

I jeszcze jedna grafika, a propos czytania etykiet  (co zawsze podkreślam):



Odwiedzając jeden z pomniejszych marketów zwróciłam uwagę na obecność dość dużej ilości produktów ekologicznych i tych, zaliczanych do „zdrowej żywności. Mogłam przebierać w różnych gatunkach mąk, kasz, pasztetów czy „smarowideł” wegetariańskich ( o bardzo dobrym składzie):



Naprawdę bardzo mnie to ucieszyło, że w końcu mamy wybór i dostępność ów produktów. Wiadomo, że najlepsze i tak powstają w naszej kuchniJ  Ale kiedy nie mamy czasu bądź nagle chwyci nas głód, spokojnie można sięgnąć po gotowce.
Spróbujcie wprowadzić do waszego tygodniowego jadłospisu jeden dzień bez mięsa, bazując chociażby na warzywnych pasztetach, strączkach, kaszach, surówkach czy zupach. Mówię to jako dietetykJ Niech jeden dzień w tygodniu, wybrany przez Was, stanie się rutyną. To wcale nie jest trudne, a wyjdzie tylko na zdrowieJ
.





Komentarze

Popularne posty